Ekonomi

Alternatif Bank çalışanlarıyla birlikte “Değerler Haftası”nı kutladı

Alternatif Bank, özel bir geleneğin başlangıcı olarak kurum kültürünün güçlendirilmesi amacıyla ortak akıl yoluyla hayata geçirdiği ‘Değerler Haftası’nı çeşitli etkinliklerle kutladı.

30 yılı aşkın süredir Türk bankacılık sektöründe faaliyet gösteren Alternatif Bank, ‘Basiretli ve Danışman Bankacılık’ anlayışını temel alarak çıktığı büyüme yolculuğunda emin adımlarla ilerliyor. Bu yolculukta en önemli faktörün kurum çalışanları olduğuna inanan Alternatif Bank, oluşturduğu kurum kültürünü çalışanlarıyla birlikte daha da ileriye taşımak için yenilikçi çalışmalara da imza atıyor. Banka bu kapsamda, kurum kültürünün temel bileşeni olarak belirlediği değerlerin tüm çalışanlarınca benimsenip içselleştirilmesi amacıyla “Değerler Haftası” etkinliğini düzenledi. “Seninle Her Gün Bir Değer” mottosuyla düzenlenen haftada, atölye çalışmaları, yarışmalar ve söyleşiler gibi birçok etkinlik gerçekleştirildi.

 

“Alternatif Banklı olmayı tanımlayan 5 değeri çalışanlarımızla birlikte belirledik”

Kurum kültürünün güçlendirilmesinde, çalışan bağlılığını pekiştirmenin anahtar rol üstlendiğini belirten Alternatif Bank İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Hale Ökmen Ataklı, 2019 yılında Alternatif Bank ekolünü tanımlayan Kurum Kültürü projesinin hayata geçirildiğini dile getirerek; “Çalışanlarımızın %30’unun etkin katılımıyla gerçekleştirdiğimiz atölye ve ortak akıl çalışmaları sonucunda Alternatif Banklı olmayı tanımlayan 5 değer belirledik. ‘İlkleri Gerçekleştiririz’ ‘Yorulmadan Çalışırız’ ‘Çözüme Ulaştırırız’ ‘İçtenlikle Yaklaşırız’ ve ‘Müşterimizi Sahipleniriz’ olarak tanımlanan bu değerlerimiz, bugün kurum kültürünün gelişmesinde ve çalışan aidiyetinin güçlenmesinde kilit rol oynuyor. Geride bıraktığımız pandemi döneminde de bu değerlerin ne kadar önemli olduğunu gözlemleme fırsatımız oldu. Buradan hareketle pandeminin bitişiyle, hem kişisel hem de kurumsal gelişimimiz için rehber niteliğindeki bu değerlerin, tüm çalışanlar ve özellikle de aramıza yeni katılan genç arkadaşlarımız tarafından içselleştirilmesi amacıyla, her yıl çeşitli etkinlikler gerçekleştirdik. Fiziksel olarak bir araya gelmenin önündeki engeller de ortadan kalkınca, bu yıl süreci daha geniş perspektifle ele alarak ‘Değerler Haftası’nı hayata geçirdik. Mayıs ayı içerisinde ilkini kutladığımız hafta kapsamında, 300’den fazla çalışanımızla kurumsal değerleri pekiştirecek atölye çalışmaları, motivasyon etkinlikleri, yarışmalar ve AlternatifTalks başlığında alanında uzman isimlerle söyleşiler gerçekleştirdik. Ayrıca bu süreçte, değerlerin bankamızın tümüne yayılması ve içtenlikle benimsenmesi için çalışanlarımız arasından gönüllü olarak görev üstelenecek Değer Elçilerini belirledik. Değer Elçilerimiz, kurum içinde verilen özel eğitim programını tamamladıktan sonra, Alternatif Bank değerlerinin çalışma arkadaşları ve etkileşimde bulunduğu kişiler tarafından bilinerek benimsenmesini ve davranışlara yansıtılmasını sağlamak için projeler geliştirecek” dedi. 

 

“Kurum kültürünü, çalışanlarımızın ortak aklı ve görüşleriyle belirledik” 

Alternatif Bank’ın yürüttüğü tüm çalışmaların merkezinde çalışanlar ve müşteriler için ‘insan odaklı’ yaklaşımın önemli bir yer teşkil ettiğini vurgulayan Hale Ökmen Ataklı: “İnsan odaklı olmayı öncelikle çalışan odaklı olabilmek olarak kabul ediyoruz. Biz Alternatif Bank ekolü olarak da adlandırdığımız kurum kültürünü, yine çalışanlarımızın ortak aklı ve görüşleriyle belirlediğimiz 5 temel değer üzerine inşa ettik. Diğer kurumların dışarıdan danışmanlık hizmeti alarak belirlediği kurum kültürü ve değerleri, biz tamamen kurum içinde çalışanlarımızın değerli katkıları ve özverili çalışmalarıyla belirledik” diye konuştu. 

 

“Tüm çalışanlarımızla omuz omuza, bankamızın geleceğini birlikte inşa ediyoruz” 

Alternatif Bank için güçlü bir kurum kültürü oluşturmanın ve çalışan bağlılığını pekiştirmenin bankanın stratejik önceliği olduğunu vurgulayan Hale Ökmen Ataklı sözlerini şöyle tamamladı: “Oluşturduğumuz bu ‘Değerler’, Alternatif Banklıların karşılaştıkları herhangi bir durum karşısında nasıl davranacağını belirliyor ve iş yapış şeklimizle Alternatifli Banklı olmayı tanımlıyor. Alternatif Banklılar attıkları adımlarla değerlerimizi, değerlerimiz de onları şekillendiriyor. Bu nedenle aslında her çalışanımız bizim için bir değer elçisi. Sonuçta bir kurumun hedeflerine ulaşması, istikrarını sürdürmesi ve geleceğini kurgulaması ancak ve ancak temelleri sağlam bir kültürle, kendisini kurumunun kıymetli bir parçası hisseden nitelikli ve donanımlı çalışanlarıyla mümkün… Biz de bunun için çalışıyor, ‘Birlikte Hep İleri’ diyerek, tüm çalışanlarımızla omuz omuza, bankamızın geleceğini birlikte inşa ediyoruz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu