Dünya

Borsa güne yükselişle başladı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,61 artarak 3.079,00 puandan başladı.

Açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 18,70 puan ve yüzde 0,61 değer kazanarak 3.079,00 puana terfi etti. Bankacılık endeksi yüzde 0,83 ve tüm ortaklık endeksi yüzde 0,65 artış kaydetti. Sektör endeksleri içinde en fazla kazandıran yüzde 1,23’le iletişim, en oldukça kaybettiren yüzde 0,91’le spor oldu.

BIST 100 endeksi, dün görmüş olduğu en yüksek seviyeyi 3.148,82 puana taşımasının arkasından bu seviyeden gelen satışlarla düşüşe geçti ve günü yüzde 1,96 kıymet kaybıyla 3.060,30 puandan tamamladı. Analistler, enflasyon ve resesyon ikilemi içinde kalan yatırımcıların merkez bankalarının aksiyonlarına ilişkin daha çok netlik beklediğini belirterek, Jackson Hole Ekonomi Politikaları Sempozyumu’ndan gelecek haber akışı öncesi hisse piyasalarında davranışlarında ölçülü bir seyir izlendiğini söylemiş oldu.

Dünyanın dört bir yanından akademisyenler, merkez bankacıları ve piyasa katılımcılarının yer almış olduğu Jackson Hole Iktisat Politikası Sempozyumu, bu yıl “Iktisat ve Siyaset Üstündeki Kısıtlamaların Tekrardan Değerlendirilmesi” başlığı altında gerçekleştirilecek. İki gün sürecek olan bilimsel toplantı kapsamında ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell da yarın bir konuşma meydana getirecek.

Bugün Avrupa Merkez Bankası’nın son toplantısına ilişkin tutanakların yanı sıra ABD’de revize gelişme ve Almanya’da Ifo İş Dünyası Endeksi başta olmak suretiyle yurt içi ve yurt haricinde yoğun veri gündeminin bulunduğuna işaret eden analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 3.150 seviyesinin direnç, 3.050 puanın destek konumunda bulunduğunu bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu