Dünya

Çin yabancı üniversite öğrencilerine kapılarını açıyor

Çin’de öğrenim gören yabancı üniversitelerin öğrencileri, COVID-19 salgınının başından bu yana uygulanan vize ve gezi kısıtlamaları sebebiyle yarım bıraktıkları öğrenimlerine bu yıl devam edebilecek.

Yabancı öğrencilerin yoğun olduğu fazlaca sayıda ülkedeki Çin Büyükelçilikleri, öğrenim amaçlı oturum izni almak isteyen öğrencilerin bugünden itibaren vize başvurularını yapabileceğini duyurdu.

ABD, Japonya, İngiltere, Hindistan, Pakistan, Filipinler ve Malezya’daki büyükelçilikler, başvuruların başladığına dair duyurular yayımladı.

Çin’in Ankara Büyükelçiliği de WeChat hesabında yapmış olduğu duyuruda, Türk vatandaşı üniversite öğrencileri için vize başvurularının açıldığını bildirdi. Müracaat için ihtiyaç duyulan belgelerin sıralandığı duyuruda, oturum izni bulunan öğrencilerin ülkeye normal giriş yapabileceği belirtilirken, oturum izninin süresi dolan öğrencilerin Çin’deki fakültelerinden aldıkları dönüş sertifikasını, süresi dolan oturum izniyle beraber ibraz etmeleri istendi.

Çin’in Washington Büyükelçiliğinin duyurusunda ise vize rejimindeki değişiklikle “uzun dönem mezuniyet belgesi öğrenimi gören öğrencilerin” vize kısıtlamasının sona erdiği kaydedildi.

Çin’de aralarında Türklerin de bulunmuş olduğu, salgın öncesinde yüksek öğrenimini sürdüren 500 bine yakın talebe, 2020’nin ilk aylarından bu yana uygulanan vize ve gezi kısıtlamaları sebebiyle öğrenimlerine devam edemiyordu.

Pekin yönetimi, ilk vakaların Çin’in Vuhan kentinde görüldüğü salgının yayılmasının peşinden 2020’nin başlangıcında üniversitelerde karşı karşıya eğitime ara vermiş, ek olarak tüm vize ve oturum izinlerini iptal ederek ülkeye seyahatleri durdurmuştu.

Çin’de 2021’de bazı üniversitelerde tekrardan karşı karşıya eğitime başlanmasına karşın “sıfır COVID” politikası doğrultusunda uygulanan engellemeler ve talebe vizelerinin yenilenmemesi sebebiyle yabancı öğrenciler ülkeye dönemedi.

Çin hükümeti, bu senenin başlangıcında aralarında Cenup Kore ve Rusya’nın olduğu azca sayıda ülkeden öğrencilerin dönüşüne izin vermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu