DünyaSon Dakika

Dışişleri’nden Macron’a tepki

Dışişleri Bakanlığı, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Türkiye’yi hedef alan sözlerine tepki gösterdi. Yapılan açıklamada, ”Afrika’daki sömürgeci geçmişiyle yüzleşmekte zorluk çeken Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un, ülkemiz dahil başka ülkelere yönelik ithamda bulunarak sömürgeci geçmişinden sıyrılmaya emek harcaması kabul edilemez” denildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Türkiye’yi hedef alan beyanlarına tepki gösterdi.

Bilgiç yapmış olduğu açıklamada, ”Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Cezayir’e yapmakta olduğu ziyaret esnasında öteki bazı ülkelerle beraber ülkemizi hedef alan beyanlarda bulunması son aşama talihsizdir” dedi.

Bilgiç’in açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

”Başta Cezayir olmak suretiyle Afrika’daki sömürgeci geçmişiyle yüzleşmekte zorluk çeken Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un, ülkemiz dahil başka ülkelere yönelik ithamda bulunarak sömürgeci geçmişinden sıyrılmaya çalışması kabul edilemez.

Düşmanlıkları değil dostluğu teşvik eden ve hem de Afrika Birliği’nin stratejik ortakları içinde yer edinen Türkiye, hem Cezayir hem de Afrika kıtasının öteki ülkeleriyle ilişkilerini her geçen gün geliştirmekte, karşılıklı güven ve kazan-kazan ilişkisine dayanan bu ilişkiler, ülkelerin kendi iradelerine saygılı halde ilerlemektedir.

Fransa, Afrika kıtasında, kendisine yönelik tepkiler bulunduğunu düşünüyorsa, bu tepkilerin kaynağını kendi sömürgeci geçmişinde ve bu tarz şeyleri hala değişik yöntemlerle devam ettirme çabalarında aramalı ve bunu düzeltme yoluna gitmelidir. Kendi geçmişine ilişkin sorunlarla yüzleşmek ve bu tarz şeyleri çözmek yerine, bu tepkilerin üçüncü ülkelerin faaliyetleri sebebiyle ortaya çıktığını savlamak bir tek sosyolojik bir olguyu ve zamanı yadsımak değil, hem de bazı siyasetçilerin haiz olduğu çarpık bir zihniyeti de yansıtmaktadır.

Fransa’nın, en kısa zamanda, kendi sömürgeci geçmişiyle, ülkemiz dahil başka ülkelere ithamda bulunmadan yüzleşebilecek olgunluğa erişmesini temenni ediyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu