Türkiye Gündemi

Dubai Espor ve Oyun Festivali, Tüm Dünyadan Oyun Sektörünü Ağırlayacak

21-25 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek Dubai Espor ve Oyun Festivali – DEF 2023, Dubai’nin e-spor ve oyunlar için yıl boyu küresel bir merkez olma konumunu sağlamlaştırmaya devam ederken, festivalin yanı sıra bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek Play Beyond etkinliğine de ev sahipliği yapacak. DEF 2023 kapsamındaki etkinlikler dünyaca ünlü profesyonel espor influencerlarını da bir araya getirecek.

Dubai Festivaller ve Perakende Kuruluşu (DFRE), 21-25 Haziran 2023 tarihleri arasında Dubai Expo City’de bulunan Dubai Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek “Dubai Espor ve Oyun Festivali”nin (DEF 2023) geri dönüşünü duyurdu. Festivalde, Video Oyunları Endüstrisi’ne yönelik kutlamaların yanı sıra Dubai’nin espor ve oyun için küresel bir merkez olarak konumu tanıtılacak. 

DEF 2023, etkileşimli tüketici şovu, Bölgesel ve Influencer espor turnuvaları, influencer yarışmaları, hayal gücünü tetikleyecek iş konferanslarıı ve dünyanın her yerinden şirketleri birbirine bağlayan B2B ağ oluşturma etkinliği dahil olmak üzere bir dizi etkinlik içerecek. Festival ayrıca, PG connects tarafından desteklenen, oyun endüstrisindeki güçlü büyümeyi daha da ileriye götürmenin yolları üzerinde bölgesel liderlerin işbirliği yapması için bir forum görevi görecek olan GameExpo Zirvesi’ni düzenleyecek. DEF 2023’e ilk kez eklenen “Oyun Ötesinde!” (The Play Beyond!) etkinliği ise uluslararası etkileyicileri bir araya getirecek.

2022 yılında başlatılan ve bu yıl daha da büyüyerek daha fazla etkinliğin yer alacağı Dubai Espor ve Oyunlar Festivali – DEF 2023, oyuncular için daha büyük bir GameExpo alanı ve güncellenmiş bir GameExpo Zirvesi ile 2022’deki başarısının üzerine çıkacak. Küresel oyun endüstrisi, DEF 2023 ile birlikte daha fazla bileşenle, daha fazla uluslararası konuşmacının ve Dubai Future Foundation ile ortak oturumların yer aldığı, kaçırılmayacak bir konferans deneyimine ev sahipliği yapacak ve Gamescom, G-Star ve China Joy gibi dünyanın önde gelen etkinliklerine bölgesel bir alternatif sunarak bölgede ve ötesinde oyun oynamak için büyük bir fırsat oluşturacak.

DEF 2023 kapsamında sunulacak eğitim katılım programı ise, okul ve üniversite öğrencilerine oyun ve esporun yetenekleri nasıl besleyebileceğini, uzmanlığı nasıl paylaşabileceğini ve gelecek nesiller için yenilikçi kariyer yolları için farkındalığı nasıl artırabileceğini keşfetmeleri için bir platform sağlayacak. Öğrenciler, Dubai merkezli bir haritayı keşfederek büyüleyici bir Minecraft Eğitim Yarışması’na (Education Challenge) katılacaklar. DEF 2023 kapsamında ayrıca, Expo City’de canlı gerçekleştirilecek büyük final ile sona erecek olan kodlama ve oyun becerilerini sergileyen bir MakeCode yarışması da olacak. Okul ziyaretleri kapsamında ise cosplay temalı bir giydirme günü ve sektör profesyonellerinden kariyer konuşmaları ile hem öğrenciler hem de veliler için heyecan verici bir eğitim sağlanacak.

Geçen yılki etkinliğin başarısının ardından etkileşimli Dubai Espor ve Oyun Festivali’nin ikincisine ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını belirten Dubai Festivaller ve Perakende Kuruluşu (DFRE) CEO’su Ahmed Al Khaja, “Vizyoner liderliğimizin, Dubai’yi ziyaret etmek, içinde yaşamak ve çalışmak için dünyanın en iyi şehri yapma hedefinden ilham alan festival, Dubai’nin espor ve oyun için en iyi bölgesel merkez olma konumunu daha da güçlendiriyor. Bölgenin, dünyanın en hızlı büyüyen oyun pazarlarından biri haline gelmesiyle birlikte DEF, espor ve etkileşimli eğlence şirketleri için bir miras oluşturan ve dünyanın dört bir yanından espor meraklılarının nihai oyun deneyiminin keyfini çıkardığı bir etkinlik. DEF’in geri dönüşü, birden çok mobil ve dijital platformda ivme kazanarak Dubai’nin espor ve oyun için geniş pazar potansiyelinden faydalanmasına ve yeni nesil espor ve oyun endüstrisi yeteneklerine ilham vermesine yardımcı olacak.” şeklinde konuştu.  

Dubai Espor ve Oyunlar Festivali kapsamında ayrıca, Pocket Gamer Connects etkinliklerini yöneten Steel Media LTD ve PG connects işbirliğinde ikinci GameExpo Zirvesi yapılacak. Zirve, DFRE’nin ev sahipliğinde Dubai’nin uluslararası oyun endüstrisinin en hızlı büyüyen bölgesi olduğunu vurgulayacak. Metaverse, AI ve Web3’ten yeni teknolojiler, geliştirmedeki en son teknikler ve trendler, fintech ve para kazanma gibi oyun endüstrisinin karşı karşıya olduğu acil konular ve MENA pazarının benzeri görülmemiş büyümesi hakkında tartışmalar yapılacak.

Zirvede 100’den fazla konuşmacı katılırken, tartışmalar, söyleşiler ve atölye çalışmaları da gerçekleştirilirken, Global Trendler, Bana Parayı Göster (Show Me the Money), Büyüme Yolu (The Growth Track), Espor İnovasyonu, Geliştirici Araç Kutusu (Developer Toolkit), İnanılmaz Kızılderililer (Incredible Indies), Canlı Ops Görünümü (Live Ops Landscape), Monetize (Monetiser), Eğitim ve Ekosistem ve Oyun Sektörü 101 başlıklarında etkinlikler yer alacak. 

GameExpo Summit 2023, sektördeki insanlara ağlarını genişletmeleri ve dünyanın her yerinden ve endüstri ekosisteminin tüm alanlarından profesyonellerle tanışmaları için benzersiz bir fırsat sunuyor. Geçen yılki zirvede, 70’den fazla ülkeden 600’ün üzerinde katılımcı ve 66 şirketle büyük bir başarı elde ederken, Birleşik Arap Emirlikleri Yapay Zeka Devlet Bakanı Omar bin Sultan Al Olama, Dubai Culture Sanat ve Edebiyat CEO’su Dr. Saeed Kharbash, Binance Global İş Geliştirme Direktörü Ahmed Tehemar ve alanındaki en iyi pek çok isim konuşmacı olarak yer aldı.

Dubai Espor & Oyun Festivali ve GameExpo Summit 2023, sektördeki insanlara erken dahil olmaları ve doğru bağlantıları kurmaları için mükemmel bir fırsat sağlayacak. Hızlı büyüyen sektör Hızlı büyüyen bir sektör ve oyun tüketici tabanına sahip olan MENA pazarı, oyun endüstrisinin en hızlı büyüyen segmentini temsil ediyor. Festival ve zirve, sektördeki en iyi yerel ve küresel yetenekleri ve beyinleri bir araya getirmenin yanı sıra dünyadaki en yeni ve en büyük oyunlardan bazılarının keyfini çıkarmak için oyuncuları da çekecek.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu