Türkiye Gündemi

Evcil Dostları Stresten Koruyacak 6 İpucu

Günümüzde stres ve kaygı, günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Düzensiz yaşam rutini, yanlış iletişim şekli gibi birçok faktör, insanlarda olduğu gibi evcil dostlarda da kaygıya neden olabiliyor. Evcil hayvanlar birden fazla stres kaynağıyla karşı karşıya kaldığında hırçınlık, beslenme ve tuvalet düzeninde değişiklik gibi tepkiler gösteriyor. Doğal takviyelerin de içinde bulunduğu çeşitli önlemlerle, evcil hayvanların stresi kontrol altına alınabiliyor. Evcil dostların yaşam kalitesini artırmaya yönelik özel olarak formüle edilmiş gıda takviyeleri sunan Bonafel Kurucusu Uğur Peker, vücuda doğrudan etki eden gıda takviyelerinin stresi önlemede daha hızlı bir çözüm yolu olduğunu söylüyor ve evcil dostlarda stresi azaltacak 6 ipucu paylaşıyor. 

 

Günlük hayatta kaçınılmaz bir hale gelen stres, tüm yaşam rutinini sekteye uğratıyor. Düzenli bir şekilde strese maruz kalmak, hayati fonksiyonlarda ciddi problemlere neden oluyor. Bilinenin aksine evcil hayvanlar da tıpkı insanlar gibi stres, kaygı ve korku gibi durumlara maruz kalıyor. Günlük rutinleri aksatma, yanlış iletişim kurmak gibi faktörler evcil hayvanlarda kaygıya yol açıyor. Stresle baş etmeye çalışan evcil hayvanlarda hırçınlık, tuvalet alışkanlığında değişiklik, beslenme düzeninde dengesizlik gibi semptomlar meydana geliyor. Patili dostların komutları yerine getirme alışkanlığında aksaklıklara yol açan stres, uzun vadede çeşitli hastalıkları da beraberinde getiriyor. Bu noktada evcil hayvan ebeveynlerinin, yaşam alanını temiz tutma, gürültüden kaçınma ve doğal takviyelere başvurmak gibi önlemlerle patili dostlarının stresini azaltmaları mümkün. Evcil dostların yaşam kalitesini artırmaya yönelik özel olarak formüle edilmiş gıda takviyeleri sunan Bonafel Kurucusu Uğur Peker, vücuda doğrudan etki eden gıda takviyelerinin stresi önlemede daha hızlı bir çözüm yolu olduğunu söylüyor ve evcil dostlarda stresi azaltacak 6 ipucunu sıralıyor.

1. Kokuları azaltın. Kedi ve köpekler vücutlarında bulunan doğal koku bezleri aracılığıyla çevrelerini algılar ve kendilerini yaşam alanına ait hisseder. Tütsü, mum, deterjan gibi yoğun kokulu ürünler evcil hayvanların koku kabiliyetini maskeleyeceği için rahatsız olurlar, bu durum stres ve kaygıya yol açar. 

2. Gürültüden kaçının. Birçok kedi köpek, elektrikli aletler veya bağırarak konuşmak gibi yüksek seslere karşı duyarlıdır. Yaşam alanında sıklıkla gürültüye maruz kalan evcil hayvanlar, kendilerine sakin bir yer bulma telaşına kapılır ve stres seviyesi artar. Ancak orta düzeyde çalan sözsüz bir müzik, evcil dostları rahatlatmaya imkan tanır. 

3. Temiz bir yaşam alanı sağlayın. Evcil hayvanlar temizliğe, toza ve özellikle çöp kutusuna karşı hassasiyet gösterebilir. Kedi ve köpekler doğduğu andan beri evde yetişseler de çöplere karşı bir merakı bulunur. Ancak çöpten yayılan kötü koku evcil hayvanlar için zaralı olduğundan stres seviyelerini artırır. Bu sebeple yaşam alanını günlük olarak temizlemeli ve çöpleri belirli sıklıkla evden çıkararak evcil dostlardan uzak tutulmalı. 

4. Günlük rutinlere sadık kalın. Patili dostlar, ebeveynlerinin iş yaşamı ve günlük rutinlerinden pek hoşlanmaz. Çünkü kedi ve köpekler yemek, oyun ve uyku gibi aktivitelerin belirli bir düzende olmasını ister. Ancak evcil hayvan ebeveynlerinin günlük yaşamının değişkenlik göstermesi, evcil dostlarda stres ve endişe yaratacağı gibi düzensiz idrara çıkmayı tetikleyebilir.

5. Sakin bir ebeveyn olunEvcil hayvanlar, birlikte yaşadığı kişilerin ruh haline hemen uyum sağlayabildiğinden kaygıyı ve stresi kolayca algılar. Bu noktada evcil hayvan ebeveyni olarak sakin kalmaya ve patili dostlarla keyifli iletişim kurmaya özen gösterilmeli. Böylece patili dostlar kısa süre içinde rahatlar.  

6. Gıda takviyelerine başvurun. Birçok doğal takviye, evcil hayvanlarda stresi azaltarak korkuyu büyük oranda hafifletir. Bu noktada tercih edilecek ürünlerin tamamen katkı maddesiz, %100 doğal olmasına dikkat edilmeli. İnsan sağlığında da kullanılan papatya çiçeği, çuha çiçeği özü ile zenginleştirilmiş takviyeler, evcil dostların  stresini dengeleyerek uzun vadede daha rahat bir yaşam sürmesine olanak tanır. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu