Dünya

Fransa enerji krizi yüzünden talaşlı ısıtmaya yöneldi

Fransa’da enerji fiyatlarındaki yükseliş sebebiyle halkın odun sobalarına yöneldiği ve talaş yakıtta talep patlaması yaşandığı aktarıldı.

Ülke basınının Fransa, Yanıcı Madde, Yakıt ve Isıtma Federasyonunun açıklamasına dayandırdığı haberde, ülkede, yakacak olarak odun talaşına yönelik yüksek bir talep yaşandığı kaydedildi.

Federasyonun taleplerin yüksek olması sebebiyle büyük bir arz açığının yaşanmasından kaygı etmeye başladığına dikkati çekilen haberde, “Enerji kıtlığı korkusu tüketicileri kış gelmeden oduna akın etmeye ve odun stoku hayata geçirmeye yöneltti” ifadesi kullanıldı.

Tertipli müşterilere öncelik tanınacak

Haberde, 300 tedarikçiyi bünyesinde barındıran Federasyonun kışın şiddetli geçmesine ve talebin ebatlarına bağlı olarak düzenli müşterilerine öncelik tanıma yoluna gideceği açıklandı.

Federasyon hemen hemen soba kurulumunu yapmayanlara ise bunu biraz daha ertelemeleri ve tanımadıkları tedarikçilere ön ödeme yapmamaları tavsiyesinde bulunmuş oldu.

Öte taraftan Fransız basını, Rus gazı kesintisi ve enerji kıtlığı sebebiyle ülkede 2023’ten itibaren saat/megavat bazında gösterge elektrik fiyatının 1075 euroyu görerek zamanı bir üstün dereceli kıracağını yazdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu