Dünya

İran’ın petrol geliri 5 kat arttı

İran Ekonomi Bakanı İhsan Handuzi, son 5 ayda ülkenin petrol gelirinin 5 kat arttığını duyurdu.

İranlı Öğrenciler Haber Ajansına (ISNA) bakılırsa, Handuzi, başkent Tahran’da düzenlemiş olduğu basın toplantısında ülke ekonomisindeki gelişmelere ilişkin bilgi verdi.

Handuzi, “Geçen yıla oranla son 5 ayda ülkenin petrol geliri 5 kat arttı” ifadesini kullandı.

Son bir yılda ülkeye yabancı ana para yatırımlarında 2 kat artış gözlendiğini dile getiren Handuzi, ABD’nin uyguladığı yaptırımların sürmesi yada sona ermesi göz önünde bulundurularak ekonomik planların yapıldığını söylemiş oldu.

“Mübarek Çelik Fabrikası’nda yönetim problemi vardı”

Handuzi, ek olarak İran’ın İsfahan kentindeki Kutsal Çelik Fabrikası’ndaki 3,5 milyar dolarlık yolsuzlukla ilgili ise “Mübarek Çelik Fabrikası’nda yönetim problemi vardı” ifadesini kullandı.

İran Meclisi söz mevzusu fabrikadaki yolsuzlukla ilgili 300 sayfalık rapor hazırlamıştı.

İran ve 5+1 ülkeleri içinde 2015 senesinde imzalanan nükleer anlaşmadan ABD’nin 2018’de çıkması sonrasında petrol satışlarına sınırlama getirilmesi dahil İran’a bir dizi ekonomik yaptırım uygulanmıştı.

Bir süre ilkin başlamış olan nükleer anlaşmanın yine canlandırılmasına yönelik meydana getirilen müzakerelerde bugünlerde sona gelindiği belirtilirken, tarafların arasındaki bazı konuların hemen hemen çözüme kavuşturulamadığı ifade ediliyor.

Tahran yönetimi ara sıra yaptırımların ülke ekonomisine zarar vermediği yönünde açıklamalar yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu