Dünya

İspanya’da kuraklık

İspanya’da su tüketimi için kullanılan baraj ve göletlerin doluluğu son 27 senenin en düşük seviyesine geriledi. Doluluk seviyesinin yüzde 32,4 olduğu açıklandı.

İspanya Ekolojik Geçiş Bakanlığı’nın yayımladığı İspanya Hidrolojik Bülteninde, insanların ve tarımsal alanın kullanımına ayrılan baraj ve göletlerde depolanan suyun doluluk seviyesinin yüzde 32,4 olduğu açıklandı. Bültende, son günlerde ülkenin bazı yerlerindeki yağışlara rağmen baraj ve göletlerde 589 metreküplük su kaybı olduğu bilgisi verildi.

İspanya’da depolanan suyun en düşük seviyesi 1995 senesinde yüzde 30,5 olurken, bu oran geçen yıl yüzde 45,51 idi.

Yüzde 30’luk birikmiş yağış açığı var

Yetkililer, yüzde 30’luk birikmiş yağış açığı ve normalden daha kurak geçen yazdan dolayı uzun soluklu kuraklık riskinin ve bunun yaşam kalitesine tesirinin daha belirgin olduğuna dikkati çekiyor.

Su sıkıntısı bilhassa ziraat ve hayvancılık sektöründe kendini gösteriyor. Öteki taraftan hidroelektrik üretimi de son 30 senenin en düşük seviyesinde bulunuyor.

Uzmanlar, hidroelektrik santrallerinde bu yılki üretimin 2021’nin yarısına denk düştüğünü ve bu düşüşü telafi etmek için kombine çevrim santrallerinin daha oldukca doğal gaz tükettiğini ifade ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu