Türkiye Gündemi

Kapıkule’yi su bastı

Edirne’de, sağanak sebebiyle Kapıkule Gümrük Sahası’nı su bastı. Ekiplerin su tahliye çalışmaları sürüyor. Yurt dışına çıkışlar yoğun su birikintisi sebebiyle gerçekleştirilemiyor.

Edirne’de etkili olan sağanak sebebiyle Kapıkule Gümrük Sahası’nda bazı noktalarda su birikintileri oluştu. Şiddetli yağış sebebiyle sınır kapısından geliş ve gidişlerde aksama yaşanıyor. Polis ve jandarma ekipleri, sınır kapısından geçişleri kontrollü sağlıyor. Bazı araçların su birikintilerinden güçlükle geçmiş olduğu gözlendi.

“Büyük oranda araçların tahliyesi sağlanmış durumda”

Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Güvenlik Müdürü Mustafa Alçalar bölgede incelemede bulunmuş oldu. AFAD, İl Özel İdaresi ve itfaiye ekipleri de suyun tahliyesi için çalışmalarını sürdürüyor. Kırbıyık, kentte beklenenden güçlü yağışla karşılaştıklarını söylemiş oldu. Bölgenin altyapısında sorun bulunduğunu gördüklerini belirten Kırbıyık, şu detayları verdi:

“Yeterince yanıt vermedi ihtiyaca. Bir su baskınıyla karşı karşıya kaldık. Haber aldığımız ilk andan itibaren ilgili kuruluşlarımız AFAD olsun, itfaiyemiz olsun gene Devlet Su İşleri ekipleri, İl Özel İdaresi ekipleri ile müdahale etmeye çalışıyoruz. İlk önceliğimiz içerideki tahliyeyi sağlayabilmek, araçların tahliyesini sağlayabilmek. Büyük oranda araçların tahliyesi sağlanmış durumda. İçeride kısmen 15-20 vasıta kaldı. Arkadaşlarımız onları da hızlıca tahliye edecek. Sonrasında fazlaca süratli bir halde suyun deşarjı ile ilgili çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Yarından itibaren de bu altyapının iyi mi kuvvetlenebileceğine dair ilgili kuruluşlarımızla toplantı yapacağız. Geçmiş olsun diyoruz. Hakikatten riskli bir durum atlatıldı.”

Yurt dışına çıkışlar gerçekleştirilemiyor

Yurt dışına çıkış yapılan sahada su birikintisi sebebiyle mahsur kalan 25 civarında aracın çekiciyle çıkarılmasına başlandı. AFAD ve Edirne itfaiyesi sahada su tahliyesi çalışmalarına devam ediyor.

Kapıkule’den Türkiye giriş trafiği normale dönerken, yurt dışına çıkışlar yoğun su birikintisi sebebiyle gerçekleştirilemiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu