Ekonomi

Kuveyt Türk'ün API Marketi Açık Bankacılıkta Dünya Zirvesinde

İnovatif ürün ve hizmetleriyle öne çıkan Kuveyt Türk, açık bankacılık alanındaki faaliyetleriyle dünya çapında başarılara imza atıyor. 300’ün üzerinde API’nin yer aldığı Kuveyt Türk API Market, INNOPAY Open Banking Monitor 2023’te, fonksiyonel gelişmişlik ve deneyim açısından en iyi seviyeyi ifade eden ‘Masters in Openness’ kategorisinde Türkiye’den yer alan tek finans kurumu oldu. Kuveyt Türk, ‘En İyi Açık Bankacılık API’leri’ alanında Global Finance tarafından geçen ay Türkiye’nin en iyi finans kurumu seçilmişti.

 

Türkiye’nin öncü katılım finans kuruluşlarından Kuveyt Türk, açık bankacılık ekosistemine yönelik katkısını, 2017’de oluşturduğu API Market ile artırarak devam ettiriyor. Kuveyt Türk’ün, API Market Platformu üzerinden sunduğu 300’ü aşkın API sayesinde, uygulama geliştiriciler kendi platformları üzerinden müşterilerine bankacılık ve finans hizmetleri sunabiliyor. Bugüne kadar 50’den fazla firmayla yapılan entegrasyon sayesinde hesap görüntüleme hizmetleri, para transferi, döviz ve kıymetli maden işlemleri ve diğer API ürünleriyle müşterilere geniş bir ürün yelpazesi sunuluyor.  

 

Kuveyt Türk API Market, dünya çapında veri paylaşımı, API hizmetleri, ödeme sektörü gibi alanlarda stratejik danışmanlık hizmeti veren INNOPAY tarafından geliştirilen “Open Banking Monitor 2023” matrisinde en iyi kategori olan “Masters in Openness” bölgesinde yer alan Türkiye’den tek finans kurumu olma başarısı gösterdi.

 

API sayısıyla birlikte fonksiyonel gelişmişlik seviyesi ve geliştiricilerin deneyimi bakımından 60’a yakın ülkede 300’ün üzerinde bankanın kıyaslanması sonucunda ortaya çıkan bu matriste Kuveyt Türk, globalin en iyi seviyedeki finans kuruluşlarıyla birlikte zirveyi paylaştı.

 

“Açık bankacılık ve API özelinde sektörün öncü bankasıyız”

Kuveyt Türk Strateji ve İnovasyon Grup Müdürü Dr. Selman Ortaköy, “Müşteri odaklı yaklaşımımız, inovasyon çalışmalarımız ve dijital dönüşüm yolunda attığımız etkin adımlarla sektördeki öncü konumumuzu sürdürüyoruz. 2017’de başlattığımız açık bankacılık alanındaki çalışmalarımız global analiz şirketlerinin radarında yer alıyor. INNOPAY’in matrisine ilk kez 2019 yılında girerek açık bankacılık alanında global çapta en iyi kategoride yer alan Türkiye’deki tek finans kuruluşu olma unvanını elde etmiştik. Türkiye’nin en kapsamlı açık bankacılık platformu olan Kuveyt Türk API Marketimizin, Innopay’da, en iyi deneyim sunan platformlardan biri olarak gösterilmesi ve ‘Masters in Openness’ olarak adlandırılan en iyi bölgede yer alması açık bankacılık ve API alanında öncü olduğumuzun en büyük kanıtıdır. Platformdaki API sayılarını artırarak ve uygulama geliştiricilerle daha yakından çalışarak açık bankacılık alanında öncü olmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Kuveyt Türk, API ve açık bankacılık uygulamalarıyla, uluslararası finans piyasalarının önde gelen yayınlarından Global Finance’in düzenlediği “Dünyanın En İyi Dijital Bankaları 2023” ödüllerinde “En İyi Açık Bankacılık API’leri” alanında Türkiye’nin en iyi bankası seçilmişti.

 

Kuveyt Türk Hakkında

Kuveyt Türk, 1989 yılında kurulmuştur. Seçkin finansal ürün ve hizmetlerini etkin şekilde tasarruf sahipleri ve yatırımcılarla buluşturan Kuveyt Türk, müşteri odaklı yaklaşımı, teknoloji-inovasyon çalışmaları ve dijital dönüşüm yolunda attığı adımlarla sektöründeki öncü konumunu sürdürmektedir. Altın bankacılığı alanında adım atan ilk katılım finans kuruluşu olan Kuveyt Türk, ayrıca dünyada ve Türkiye’de ilk sürdürülebilir sukuk işlemini gerçekleştirmiştir. Son 6 yıldır Türkiye’nin En İyi İşvereni ödülüne layık görülen Kuveyt Türk, 2021’de de ilk sırada Avrupa’nın En İyi İşvereni seçildi. Bugün itibarıyla Türkiye genelinde 441 şubesiyle ve dijital kanallarıyla müşterilerine hizmet veren Kuveyt Türk, yurt dışında ise Bahreyn şubesi ve Almanya’daki iştiraki KT Bank AG’yle faaliyetlerini sürdürmektedir. Operasyonel çalışmalarının yanı sıra toplumsal değerleri temel alarak ve kültürel varlıklara sahip çıkarak önemli sosyal sorumluluk projelerine imza atan Kuveyt Türk, “Değerlerimizle büyüyoruz” yaklaşımı doğrultusunda birçok restorasyon projesi üstlenmiş, insani yardım kampanyalarına destekte bulunmuş, kitap ve belgesel gibi kalıcı eserler ortaya koymuştur.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu