Dünya

Oder Nehri’ne su yosunu yayıldı

Uydu verileriyle, Oder Nehri’nde büyük çapta su yosunu yayılması tespit edildi.

Çevresel veri analizi yapan Brockmann Consult şirketinin, Leibniz ve Leipzig üniversiteleriyle ortaklaşa yürüttüğü çalışmada, Avrupa Kopernik uydusu Sentinel 2’nin elde etmiş olduğu veri incelendi.

Sentinel 2 uydusunun, suyun rengini belirlemek ve suda rengini veren hangi maddelerin bulunduğunu anlamak için kullanılabilen optik bir sensör taşıdığı bilgisi paylaşıldı. Su yosunlarındaki klorofil şeklinde renk veren pigmentlerin, güneş ışığını değiştirdiği, uydudaki sensörün güneş ışığındaki bu değişimi algıladığı, dolayısıyla yüksek yoğunlukta yosun varlığını tespit edebildiği vurgulandı.

  • Çalışmada, Oder Nehri’ndeki üç süre dilimi incelendi.
  • Polonya’nın Oder Nehri’nde 100 ton ölü balık çıkarıldı

Temmuz sonunda, nehrin güney kesimindeki Opode kasabası çevresinde klorofil seviyesinde hafifçe artışın gözlendiği, ağustos başlangıcında ise Wroclaw şehrinde klorofil yoğunluğunda sıçrama görüldüğü, bunu takip eden 10-12 gün içinde de su yosunlarının Oder Nehri’nde geniş alana yayılmış olduğu bilgisi verildi.

Polonya’da Oder Nehri’nde tonlarca balığın telef olmasına yol açan bir ekolojik yıkım yaşanıyor. Ülkenin güneybatısındaki Olawa kasabası civarlarında ilk kez temmuz sonlarında kunduz ve benzeri hayvanların yanı sıra fazlaca sayıda ölü balık tespit edilmişti. Polonya’nın Oder Nehri’nde 10 ton balığın öldüğü “ekolojik yıkım” araştırılıyor

Nehirde, balık ölümlerine neyin sebep bulunduğunu saptamak amacıyla soruşturma yürütülüyor. Çekya’da doğup Polonya’ya ulaşan Oder Nehri, burada ülkenin Almanya ile sınırında akarak Baltık Denizi’ne dökülüyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu