İş Dünyası

Oreo’nun üreticisinden ‘salmonella’ açıklaması!

Mondelez International Türkiye’den yapılan açıklamada, tüketicilerinin güvenliği ve ürünlerinin kalitesinin firmanın en büyük önceliği olduğu açıklandı.

Haziran ayında tedarikçilerinden salmonella kontaminasyonu hakkında gelen bir uyarının arkasından, firmanın ivedilikle tedbir almış olduğu aktarılan açıklamada şunlar kaydedildi: “Tedbir olarak çikolatanın tedarik edilmiş olduğu Mondelez’in üretim tesislerinde detaylı bir kontrol gerçekleştirilmiş ve sağlığa zarar verecek herhangi bir duruma rastlanmamıştır. Bununla beraber Türkiye’ye gelen ürünlerin hiçbiri bahsi geçen üretim tesislerinden ithal edilmemektedir. Lüzumlu tüm kontrollerin yapılmasının ve takip önlemlerinin alınmasının arkasından, piyasalardaki tüm Mondelez ürünlerinin güvenli bulunduğunu teyit etmekten kıvanç duyuyoruz.”

Le Figaro’nun haberine göre, İsviçre merkezli kakao ve çikolata üreticisi Barry Callebaut, Mondelez’i ürünlerinde salmonella bakterisi ihtimali mevzusunda uyarmasının arkasından, Ferrero’nun Kinder ürünleriyle patlak veren salmonella skandalının benzerini yaşamamak için Mondelez’in Oreo bisküvilerinin de üretildiği 3 büyük üretim sahasındaki bazı birimleri kısmen, bazılarını tamamen kapattığı ifade edilmişti.

 

Haberde, üretimin yavaşlaması sebebiyle marketlerde söz mevzusu bisküvilerde tedarik sıkıntısı yaşandığı belirtilmişti. Besin uzmanları, son dönemde tüketim ürünlerinde salmonella ve benzeri bakterilerin ortaya çıkmasını, üreticilerin “daha ekonomik olduğu” nedeni öne sürülerek ucuz malzemelere yönelmesine bağlıyor ve bu mevzuda uyarılarda bulunuyor.

Fransa’da Nestle’ye ilişkin Buitoni pizzalarında, Avrupa’da birçok ülkede Ferrero grubuna ilişkin Kinder çikolatalarında ve Lactalis grubuna ilişkin peynirlerde bakteri görülmesi sebebiyle söz mevzusu firmalar piyasadan bu ürünlerinin büyük kısmını çekmişti.

Dünya Sağlık Örgütü, dünyada çikolata ürünleriyle bağlantılı 151 salmonella enfeksiyonu bulunduğunu bildirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu