Türkiye Gündemi

Paribu’nun sergi partneri olduğu Contemporary İstanbul Vakfı’nın yeni sergisi “Metabilgi: Algoritma’nın Ritmi” başlıyor

Paribu’nun sergi partneri olduğu Contemporary İstanbul Vakfı’nın gerçekleştireceği karma sergi ‘Metabilgi: Algoritma’nın Ritmi’ 2 Mayıs – 2 Temmuz 2023 tarihleri arasında Fişekhane Cocoon’da sanatseverlerle buluşuyor.

Kültür sanat alanında verdiği desteklerle dikkat çeken Paribu, sergi partneri olduğu Contemporary İstanbul Vakfı’nın yeni sergisi Metabilgi: Algoritma’nın Ritmi başlıklı karma etkinliğine destek veriyor. 2 Mayıs – 2 Temmuz tarihleri arasında Fişekhane Cocoon’da yer alacak sergi, pazartesileri hariç her gün 11.00-18.00 saatleri arasında Paribu’nun desteğiyle ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

Küratör- algoritma – sanatçı ilişkisi

Teknoloji ve sanatı bir araya getirerek hem güncel hem de dijital sanat üzerinden bir bakış sunmayı amaçlayan eserlerden oluşan serginin küratörlüğünü Esra Özkan üstleniyor. “Bilgi ve Teknoloji”, “İnsan Dışı / İkili Olmayan” başlıkları üzerine eğilerek serginin kavramsal çerçevesini algoritmaya sorduğu sorularla şekillendiren Özkan, derin öğrenme metoduyla öz bağımlı bir dil modeli kullanıyor. Küratörün algoritmaya, sorduğu soru ve aldığı cevapları sanatçılara yöneltmesiyle sanatçıların yorumlarına da yer vererek kolektif diyalogla geliştirilen anlatıyı çok sesli bir görsel dile çeviriyor. Sergi, algoritma ile kurulan diyalog aracılığıyla “metabilgi” başlığı altında, algoritmanın bize sunduğu verilerin ve medya sanatı özelinde sanatçıların yorumları ile veri arama yolları ve veriye dönüşen bilgileri sunuyor. Bu kolektif diyalog ve araştırma “Bilgi ve Teknoloji”, “İnsan Dışı / İkili Olmayan” olmak üzere iki farklı ana başlığın organik bağını sunuyor.

Sergide yer alan sanatçı ve sanatçı grupları Ahmet Rüstem Ekici & Hakan Sorar, Ahmet Zahit Dönmez (BUG Game Lab.), Exonemo, Hamza Kırbaş, Levent Özruh, Özge Topçu, Robertina Šebjanič, So Kanno & Takahiro Yamaguchi, Solimán López, Studio Above and Below, Uğur Acil, VR Future, ::vtol:: dijital sanat, enstalasyon gibi disiplinlerle kavramları anlama ve sunma kurgusuyla sanatseverlere farklı bir bakış açısı sunacak. ,

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu