Türkiye Gündemi

Trafik sigortası primlerine zam yapıldı!

Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile trafik sigortası primlerine eylül ayından geçerli olmak suretiyle yüzde 20 zam yapılırken, aylık artış oranı da yüzde 4.75’e çıkarıldı. Eylül ayı başından itibaren geçerli olmak üzere azami primler; ağustos ayında uygulanan vasıta grubu bazında 4. basamak azami primlerine; taksi, minibüs, koltuk adedine bakılırsa otobüsler, kamyon ve çekici vasıta gruplarında yüzde 10, öteki araç gruplarında yüzde 20 ilave edildikten sonra uygulanacak.

Kaza yapmayan sürücüye daha az indirim

Düzenlemeyle kaza yapmayan sürücüler için uygulanan indirim oranları düşürüldü. Uzun süredir kaza yapmayan yedinci basamaktaki sürücülere uygulanan indirim oranı yüzde 45’ten 42’ye, altıncı basamaktaki indirim oranı yüzde 30’dan yüzde 22’ye, beşinci basamaktaki indirim oranı da yüzde 15’ten yüzde 10’a düşürüldü.

Hasar meydana getiren sürücülerin primlerindeki artış oranları ise aşağı çekildi. Birinci basamakta yüzde 150 olan artırım oranı yüzde 135’e, ikinci basamakta yüzde 100 olan artırım oranı yüzde 90’a, üçüncü basamakta yüzde 50 olan artırım oranı da yüzde 45’e indirildi.

Sigorta şirketlerine yaptırım
Düzenlemeye bakılırsa, mecburi trafik sigortasında poliçe düzenlemekten kaçındığı tespit edilen sigorta şirketlerinin, belirlenen sigorta branşlarında yada tüm sigorta branşlarında poliçe düzenleme ve yenileme yetkisi 3 günden azca 30 günden fazla olmamak suretiyle geçici olarak durdurulabilecek. Kaçınmanın devam etmesi halinde bu süreler iki katına kadar arttırılabilecek yada öteki tedbirler uygulanabilecek.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), poliçe düzenlemekten kaçındığı tespit edilen sigorta şirketlerini ve alınan tedbir kararını, ilgili Cumhurbaşkanlığı kararnamesine dayanarak resmi web sitesinde duyuru edebilecek.

Trafik sigortası tarifeleri

İşte yeni düzenlemeyle otomobil için mecburi trafik sigortası tarifesi (Eylül tarifesi)

1. Basamak: 9.301 TL
2. Basamak: 7.520 TL
3. Basamak: 5.739 TL
4. Basamak: 3.958 TL
5. Basamak: 3.562 TL
6. Basamak: 3.087 TL
7. Basamak: 2.296 TL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu