Türkiye Gündemi

Zincir marketlerde indirim başladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla bazı ürünlerde indirime giden Tarım Kredi Kooperatif Marketleri’nin ardından zincir marketler harekete geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatının arkasından Ziraat Kredi marketlerinde indirimli ürün satışı başladı. Hal böyle olunca zincir marketlerde harekete geçti.

“İndirim başladı fakat özellikle sıvı yağ, beyaz peynir, et ürünlerinde zincir marketlerde bir miktar indirime başlandığını tespit ettim. Hala Ziraat Kredi Kooperatifi’nin uyguladığı fiyatlara inmiş değiller.

Beklentimiz üretimin artırılarak vatandaşın temel besin ve gereksinim ürünlerinde arzın yükselmesi sonucunda kalıcı ve gerçek bir indirim yapılmasıdır. Bunun için de gerek ham madde kaynaklarından üretici, toptancı ve satış noktalarından mevzuyu hassasiyetle değerlendirip küresel ölçekteki kriz sürecinde tüm tüketicilerin asgari gereksinimlerine yetişebilmelerine destek sağlamalarını bekliyoruz.

Şu anda yüzde 15 averaj ile sıvıyağ, bakliyat, sebze meyve, kahvaltılık peynir zeytin, benzer biçimde ürünlerde indirim tespit ettim. Marketlerde sarı etiketler.

5 litrelik ayçiçek yağı çeşitli markalarda 180 ile 200 lira bandında satışa sunuluyordu. Ayçiçek yağının şu an market fiyatı 154.75 lira, Ziraat Kredi marketinde fiyat 147 liraydı.

Zeytinyağının market fiyatı 198.95 liradan 177 liraya inmiş. Sütaş Süzme Peynir kilogram fiyatı 92 liradan 69 liraya düşmüş. Söke Un fiyatı 72.75’ten 49.95’e düşmüş. 3 kattan oluşan kağıt havlu 150 liradan 109.90’a düşmüş.

Bizim ayçiçek yağı 5 litresi 170 liraya inmiş. Bunun fiyatı da 200 lira civarındaydı. Ayçiçek yağı fiyatında 188 lira 220 bandından Ziraat Kredi indirimi sonrası bunlar 155 liraya kadar indiler. Zeytinyağı da bundan etkilendi fiyatlar düştü. Domates salçasında indirim görmüyorum. 830 gramı aslına bakarsan 20 lira civarındaydı. Fakat yemeklik yağ 200 liradan 177 liraya gerilemiş.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu