Türkiye Gündemi

İki Kadim Kültürün Müziği CRR'de Bir Araya Geliyor 

 

İki Kadim Kültürün Müziği CRR’de Bir Araya Geliyor 

Alireza Ghorbani ve Coşkun Karademir Müzikle Zamanı ve Sınırları Kaldırıyor

İran geleneksel müziğinin yaşayan en önemli temsilcilerinden besteci, şair ve yorumcu Alireza Ghorbani ve Anadolu’nun müziğini sazı, kopuzu ve kendine has yorumuyla dünyaya taşıyan Coşkun Karademir, 6 Aralık Çarşamba akşamı saat 20.00’de, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nda bir araya geliyor. İki büyük medeniyetin müziğinin buluşacağı konserde, Ghorbani’nin vokali ile Karademir’in bağlama ve kopuzuna; Hesam Naseri’nin setar ve elektronik enstrümanları, Saman Samimi’nin kamançası, Emre Sınanmış’ın duduğu, Ömer Arslan’ın perküsyonu ve Dara Darai’nin bası eşlik edecek. Geleneksel eserlerle modern yorumların bir arada sunulacağı akşamda sanatseverler, Anadolu ve İran coğrafyasının destansı tarihini müziğin dilinden dinleyecek.

Mohammed Reza Shajarian’a Layık Bir Halef: Alireza Ghorbani

Alireza Ghorbani, geleneklerde derin kökleri olan ancak diğer kültürlere karşı doyumsuz merak ve geniş açık fikirliliğe sahip bir sanatçı olarak biliniyor. İran’ındaki 1970’lerin ve 80’lerin karışıklıkların ortasında doğan Ghorbani, Fars klasik eserlerinin tartışmasız ustası kabul edilen Mohammed Reza Shajarian’a layık bir halefi olduğunu iddia ediyor. Ghorbani şimdiye kadar İran ve Avrupa’da 19 albüm yayınladı. Ayrıca, Avrupa’da Le Rhythm De La Parole, Souffles du Monde gibi birçok uluslararası projede ve Tunuslu şarkıcı Dorsaf Hamdani ile işbirliği, Düsseldorf Senfoni Orkestrası ile konser, Viyana Kamel Orkestrası ile Konser, Köln Filarmoni’de performans ve Vancouver Opera Orkestrası ile konser gibi projelerde yer aldı. Sinema ve televizyon sanatçılarıyla da işbirliği yapan Ghorbani’nin İran’ın ünlü dizi müziklerinde de imzası bulunuyor. Bunların en önemlileri “Şeb-e Dahom”, “Madar-e Sefr Darajeh”, “Kimya” ve “Ağigh”.

Anadolu’nun Renklerini Sanatına İşleyen İsim: Coşkun Karademir

Çocuk yaştan itibaren aşık olduğu bağlamasıyla Anadolu’nun tüm renklerini sanatına işleyen Coşkun Karademir, sayısız projeye imza attı. İran’ın dünyaca ünlü sesi Mahsa Vahdat’ın yer aldığı The Secret Ensemble grubunun ilk albümü ‘Kuşların Çağrısı’ ve sonrasında yayınlanan ‘Endless Path’ gerek basın, gerek müzik otoriterleri tarafından bir başyapıt olarak kabul edildi. ‘Öz’ albümü ile dünya müziği listelerinde üst sıralarda yer alan, bu proje ile dünyaca ünlü müzik fuarı Womex’te Türkiye’yi temsil eden Coşkun Karademir, Hesam Naseri ile yayınladıkları ‘Interlude’ albümüyle de ‘The Akademia Music Awards’ tarafından ‘Best World Beat Ep’ ve ‘Global Music Awards’ tarafından da ‘Silver Medal’ ödüllerine layık görüldü. Erik Hillestad’ın prodüktörlüğünü yaptığı ve KKV etiketi altında dünya müzik piyasasına sunulan Endless Path albümü, basın ve müzik otoriteleri tarafından “mistik müziğin bir şaheseri” olarak övgüyle karşılandı. Karademir solo, duo, kuartet ve ansambl projeleriyle yerel müzik dokularını dünya müzik dinleyicilerine sunmaya devam ediyor. Türkiye ve dünyanın dört bir yanından kendi alanlarında başarılı sanatçılarla orijinal projeler üreten sanatçı; albüm ve konser projelerinin yanı sıra film ve televizyon dizileri için de müzikler yapmaya devam ediyor.

Bilet Bilgileri

Alireza Ghorbani & Coşkun Karademir konserinin biletleri, 40 ve 90 TL olarak CRR gişesi ve Biletix’te satışta.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu