Dünya

Irak’ta yüksek gerilim hattına saldırı

Irak’ın Kerkük kentinin güneyinde terör örgütü DEAŞ’ın düzenlemiş olduğu saldırılarda bir yüksek gerilim hattı tahrip edildi.

Kerkük Polis Müdürlüğü Basın Sözcüsü Amir Nuri, açıklamada, DEAŞ mensuplarının kentin güneyindeki Molla Abdullah köyü yakınında yüksek gerilim hattına saldırı düzenlediğini söylemiş oldu.

Nuri, teröristlerin kentin büyük bir kısmına ve Salahaddin kentindeki bazı petrol sahalarına elektrik elde eden 90 numaralı yüksek gerilim hattının altına yerleştirdiği patlayıcıları uzaktan kumandayla infilak ettirdiğini dile getirdi. Saldırı sebebiyle Kerkük’e bağlı Kuvaza Arap ve Envar Asi köyü ve Salahaddin kentindeki Uceyil petrol sahasındaki tesislerde elektrik kesintileri olduğu açıklandı.

Nuri, hasar gören gerilim hattının onarımı için Kerkük Elektrik Müdürlüğünce bölgeye ekip gönderildiğinin bilgisini verdi. Terör örgütü DEAŞ, 2014’te Irak’ın Musul, Salahaddin ve Enbar vilayetlerinin tamamı ile Diyala ve Kerkük illerinin bir kısmını eline geçirmiş, söz mevzusu bölgeler seneler içinde örgütten geri alınmıştı. Eski Başbakan Haydar el-İbadi, 9 Aralık 2017’de DEAŞ’a karşı zafer kazanıldığını duyurmuştu. Buna karşın DEAŞ’ın söz mevzusu vilayetlerin kırsal bölgelerinde saldırıları sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu