Türkiye Gündemi

‘EGEDES’ 81 ilde hayata geçirildi

Egzoz muayenesi yaptırılmayan araçların tespiti için geliştirilen Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) 81 ilde uygulamaya girdi. Çevreyi kirleten araçlar sistem yardımıyla birkaç saniyede tespit ediliyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, toplumsal medya hesabından sisteme ilişkin izahat yaptı.

Kısa adı EGEDES olan Egzoz Elektronik Denetleme Sisteminin 81 ilde hayata geçirildiğini duyurdu.

Uygulama yardımıyla milli yazılımla donatılan cihazın okumuş olduğu araç plakası egzoz sisteminden sorgulanıyor.

 

Proje kapsamında ASELSAN AŞ tarafınca yerli, ulusal yazılım ve teknoloji kullanılarak hareketli ve durağan(durgun) konumda, her türlü hava koşullarında hizmet verebilecek Mobil Plaka Tanıma Sistemi (MPTS) cihazları geliştirildi.

İl müdürlüklerinin denetim araçlarına monte edilen söz mevzusu cihazlar, egzoz muayenesi yaptırılmayan araçları trafikte akışı aksatmadan otomatik tespit ediyor.

Böylece, yol kenarında ve seyir halindeyken cihazla yoldan geçen araçların plakaları okunabiliyor, web üstünden egzoz sistemine bağlanarak ölçüm yaptırıp yaptırmadığı anında sorgulanıp birkaç saniyede vasıta görüntüsüyle birlikte rapor oluşturulabiliyor.

Egzoz emisyon ölçümü yaptırmamanın cezası 2 bin 815 lira

Elektronik ortamda takibin başladığı 2018’den bu yana 1 milyondan fazla aracın egzoz emisyon ölçümünün yaptırılmadığı tespit edildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü mensubu, sistem üstünden otomatik tutanak oluşturarak yönetimsel yaptırım başlatabiliyor. 2022 yılı egzoz emisyon ölçümü yaptırmama cezası ise 2 bin 815 lira olarak uygulanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu