Son Dakika

Rusya anlaşmaların tamamı uygulanıyor

Rusya tarafınca Suriye meselesine ilişkin Astana Formatı’nda geçen ay İran’ın başkenti Tahran’da düzenlenen zirvedeki anlaşmaların uygulanmış olduğu açıklandı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov,  Suriye’deki Beşşar Esed rejiminin dışişleri bakanı Faysal Mikdad ile başkent Moskova’daki görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenledi.

Türkiye, Rusya ve İran içinde Suriye meselesine ilişkin Astana Formatı’nda 19 Temmuz’da başkent Tahran’da düzenlenen zirvedeki anlaşmaların uygulanıp uygulanmadığı yönündeki soruya Lavrov, zirvede ortak bildirinin kabul edildiğini anımsattı.

Lavrov, “Anlaşmaların tamamı uygulanıyor” dedi.

Üç ülkenin dışişleri ve müdafa bakanlıkları seviyesinde Suriye ile ilgili temasların sürdüğünü belirten Lavrov, bu mevzunun ikili görüşmelerde de ele alındığını dile getirdi. Türkiye’nin, Suriye’de operasyon düzenleme ihtimalini değerlendirdi

Lavrov, “Taraflar, anlaşmaların tam olarak uygulanması için lüzumlu ergonomik adımlara dikkat gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın, Türkiye-Suriye ilişkilerinin normalleşmesi mevzusunda ara buluculuk görevi üstlenmesiyle ilgili sual üstüne Lavrov, “Astana formatının oluşturulmasından bu yana uzun senelerdir bunu yapıyoruz” dedi.

Lavrov, Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyinde operasyon düzenleme ihtimalini de değerlendirerek, “Esas olan yeni askeri eylemlere izin vermemek, Suriye ve Türkiye içinde evvelde mevcud siyasal ilkeler temelinde diplomatik kanallar üstünden anlaşmaktır” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu